table of contents
getline(3) | Library Functions Manual | getline(3) |
NAZWA¶
getline, getdelim - wprowadza łańcuchy rozgraniczone
BIBLIOTEKA¶
Standardowa biblioteka C (libc, -lc)
SKŁADNIA¶
#include <stdio.h>
ssize_t getline(char **restrict lineptr, size_t *restrict n, FILE *restrict stream); ssize_t getdelim(char **restrict lineptr, size_t *restrict n, int delim, FILE *restrict stream);
getline(), getdelim():
Od glibc 2.10:
_POSIX_C_SOURCE >= 200809L
Przed glibc 2.10:
_GNU_SOURCE
OPIS¶
getline() odczytuje cały wiersz ze strumienia stream, przechowując adres bufora zawierającego tekst w *lineptr. Bufor jest zakończony znakiem NULL i zawiera znak nowego wiersza, jeśli go napotkano.
Gdy *lineptr jest ustawione na NULL przed wywołaniem, to funkcja getline() przydziela bufor dla umieszczenia w nim zawartości wiersza. Bufor ten powinien zostać zwolniony przez program użytkownika nawet wówczas, gdy getline() zawiedzie.
Alternatywnie, przed wywołaniem getline() *lineptr może zawierać wskaźnik do bufora przydzielonego za pomocą malloc() o rozmiarze *n bajtów. Gdy rozmiar bufora nie jest wystarczający do umieszczenia w nim odczytanego wiersza, getline() rozszerzy go do odpowiedniego rozmiaru za pomocą realloc(), modyfikując *lineptr i *n, jeśli będzie to potrzebne.
W każdym razie, po pomyślnym wywołaniu *lineptr i *n będą zaktualizowane tak, aby odzwierciedlić, odpowiednio, adres i rozmiar bufora.
getdelim() działa jak getline() z tym wyjątkiem, że jako argument delimiter można podać ogranicznik wiersza inny niż znak nowej wiersza. Podobnie jak dla getline(), znak ogranicznika nie jest dodawany, gdy nie występował w danych wejściowych przed osiągnięciem końca pliku.
WARTOŚĆ ZWRACANA¶
Po pomyślnym zakończeniu, getline() i getdelim() zwracają liczbę odczytanych znaków, łącznie ze znakiem ogranicznika, ale nie włączając kończącego bajtu null ('\0'). Wartość ta może służyć to wychwycenia znaków null zawartych w odczytanym wierszu.
Obie funkcje zwracają -1, gdy nie uda się odczytać wiersza (włączając w to próbę czytania na końcu pliku). W razie niepowodzenia ustawiane jest errno, aby wskazać błąd.
Gdy *lineptr było ustawione na NULL przed wywołaniem, to bufor powinien zostać zwolniony przez program użytkownika nawet w przypadku niepowodzenia.
BŁĘDY¶
ATRYBUTY¶
Informacje o pojęciach używanych w tym rozdziale można znaleźć w podręczniku attributes(7).
Interfejs | Atrybut | Wartość |
getline(), getdelim() | Bezpieczeństwo wątkowe | MT-bezpieczne |
STANDARDY¶
POSIX.1-2008.
HISTORIA¶
GNU, POSIX.1-2008.
PRZYKŁADY¶
#define _GNU_SOURCE #include <stdio.h> #include <stdlib.h> int main(int argc, char *argv[]) {
FILE *stream;
char *line = NULL;
size_t len = 0;
ssize_t nread;
if (argc != 2) {
fprintf(stderr, "Użycie: %s <plik>\n", argv[0]);
exit(EXIT_FAILURE);
}
stream = fopen(argv[1], "r");
if (stream == NULL) {
perror("fopen");
exit(EXIT_FAILURE);
}
while ((nread = getline(&line, &len, stream)) != -1) {
printf("Pobrano wiersz o długości %zd:\n", nread);
fwrite(line, nread, 1, stdout);
}
free(line);
fclose(stream);
exit(EXIT_SUCCESS); }
ZOBACZ TAKŻE¶
TŁUMACZENIE¶
Autorami polskiego tłumaczenia niniejszej strony podręcznika są: Andrzej Krzysztofowicz <ankry@green.mf.pg.gda.pl>, Robert Luberda <robert@debian.org> i Michał Kułach <michal.kulach@gmail.com>
Niniejsze tłumaczenie jest wolną dokumentacją. Bliższe informacje o warunkach licencji można uzyskać zapoznając się z GNU General Public License w wersji 3 lub nowszej. Nie przyjmuje się ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI.
Błędy w tłumaczeniu strony podręcznika prosimy zgłaszać na adres listy dyskusyjnej manpages-pl-list@lists.sourceforge.net.
2 maja 2024 r. | Linux man-pages (niewydane) |