STDARG(3) | Podręcznik programisty Linuksa | STDARG(3) |
NAZWA¶
stdarg, va_start, va_arg, va_end, va_copy - listy zmiennych argumentów
SKŁADNIA¶
#include <stdarg.h>
void va_start(va_list ap,
last);
type va_arg(va_list ap, type);
void va_end(va_list ap);
void va_copy(va_list dest, va_list
src);
OPIS¶
Funkcję można wołać z różną liczbą argumentów różnych typów. Plik nagłówkowy <stdarg.h> deklaruje typ va_list i definiuje trzy makra, iterujące przez listę argumentów, których liczba i typy nie są znane wywołanej funkcji.
Wywołana funkcja musi zadeklarować obiekt typu va_list, który jest używany przez makra va_start(), va_arg() i va_end().
va_start()¶
Makro va_start() inicjuje ap do dalszego użytku przez va_arg() i va_end() i musi być wywołane pierwsze.
Parametr last jest nazwą ostatniego argumentu przed zmienną listą argumentów, czyli ostatnim argumentem, którego typ jest funkcji znany.
Ponieważ adres tego parametru jest używany w makrze va_start(), nie powinien być deklarowany jako zmienna rejestrowa, funkcja czy typ tablicowy.
va_arg()¶
Makro va_arg() rozwija się do wyrażenia, które ma typ i wartość następnego argumentu w wywołaniu. Argument ap to ap z va_list() zainicjowany przez va_start(). Każde wywołanie va_arg() zmienia ap tak, że następne wywołanie zwraca następny argument. Argument type jest nazwą typu, podaną tak że typ wskaźnika do obiektu, który ma podany typ, można uzyskać przez dodanie * do type.
Pierwsze użycie makra va_arg() po va_start() zwraca argument za last (ostatnim). Kolejne wywołania zwracają wartości pozostałych argumentów.
Jeśli nie ma następnego argumentu lub jeśli type nie jest zgodny z rzeczywistym typem następnego argumentu, pojawią się losowe błędy.
Jeśli ap zostanie przekazane do funkcji używającej va_arg(ap,type), to wartość ap po zakończeniu tej funkcji będzie nieokreślona.
va_end()¶
Każdemu wywołaniu va_start() musi odpowiadać wywołanie va_end() w obrębie tej samej funkcji. Po wywołaniu va_end() wartość ap będzie nieokreślona. Lista może być przetwarzana wielokrotnie, przy czym każde przetworzenie musi być zawarte pomiędzy va_start() a va_end(). va_end() może być zarówno makrem, jak i funkcją.
va_copy()¶
Makro va_copy() kopiuje (poprzednio zainicjowaną) listę src argumentów o zmiennej długości do dest. Zachowanie to jest takie samo, jakby va_start() zostało zaaplikowane do dest z tym samym argumentem last, po którym następowałaby ta sama liczba wywołań va_arg(), która była użyta do tej pory, aby osiągnąć bieżący stan zmiennej src.
Oczywista implementacja zawierałaby wskaźnik va_list do ramki stosu funkcji o zmiennej liczbie argumentów. Przy takiej konfiguracji (jak dotąd, najpowszechniejszej) nie ma żadnych przeciwwskazań do podstawienia
va_list aq = ap;
Niestety, są również systemy, które robią to poprzez tablicę wskaźników (o długości 1) i wtedy niezbędne jest
va_list aq; *aq = *ap;
Wreszcie, w systemach, które przekazują parametry w rejestrach, może okazać się konieczne przydzielenie pamięci przez va_start(), przechowanie tam argumentów, jak też wskazań, który argument jest następny, tak aby va_arg() mogło przejść całą listę. Wówczas va_end() może wreszcie zwolnić przydzieloną w tym celu pamięć. Aby dostosować się do tej sytuacji, C99 dodaje makro va_copy(), tak aby powyższe przypisanie mogło być zastąpione przez
va_list aq; va_copy(aq, ap); ... va_end(aq);
Każdemu wywołaniu va_copy() musi odpowiadać wywołanie va_end() w obrębie tej samej funkcji. Niektóre systemy nieudostępniające va_copy() mają zamiast niej __va_copy, gdyż ta nazwa była używana w szkicu standardu.
ATRYBUTY¶
Informacje o pojęciach używanych w tym rozdziale można znaleźć w podręczniku attributes(7).
Interfejs | Atrybut | Wartość |
va_start(), va_end(), va_copy() | Bezpieczeństwo wątkowe | MT-Safe |
va_arg() | Bezpieczeństwo wątkowe | MT-Safe race:ap |
ZGODNE Z¶
Makra va_start(), va_arg() oraz va_end() są zgodne z C89. C99 opisuje makro va_copy().
UWAGI¶
These macros are not compatible with the historic macros they replace. A backward-compatible version can be found in the include file <varargs.h>.
The historic setup is:
#include <varargs.h> void foo(va_alist)
va_dcl {
va_list ap;
va_start(ap);
while (...) {
...
x = va_arg(ap, type);
...
}
va_end(ap); }
On some systems, va_end contains a closing '}' matching a '{' in va_start, so that both macros must occur in the same function, and in a way that allows this.
BŁĘDY¶
Unlike the varargs macros, the stdarg macros do not permit programmers to code a function with no fixed arguments. This problem generates work mainly when converting varargs code to stdarg code, but it also creates difficulties for variadic functions that wish to pass all of their arguments on to a function that takes a va_list argument, such as vfprintf(3).
PRZYKŁAD¶
Funkcja foo pobiera łańcuch znaków formatujących i wypisuje argumenty z nimi związane w oparciu o typ argumentu.
#include <stdio.h> #include <stdarg.h> void foo(char *fmt, ...) {
va_list ap;
int d;
char c, *s;
va_start(ap, fmt);
while (*fmt)
switch (*fmt++) {
case 's': /* string */
s = va_arg(ap, char *);
printf("string %s\n", s);
break;
case 'd': /* int */
d = va_arg(ap, int);
printf("int %d\n", d);
break;
case 'c': /* char */
/* występuje tu potrzeba rzutowania, gdyż va_arg
pobiera w pełni awansowane typy */
c = (char) va_arg(ap, int);
printf("char %c\n", c);
break;
}
va_end(ap); }
O STRONIE¶
Angielska wersja tej strony pochodzi z wydania 4.16 projektu Linux man-pages. Opis projektu, informacje dotyczące zgłaszania błędów oraz najnowszą wersję oryginału można znaleźć pod adresem https://www.kernel.org/doc/man-pages/.
TŁUMACZENIE¶
Autorami polskiego tłumaczenia niniejszej strony podręcznika są: Przemek Borys <pborys@dione.ids.pl>, Andrzej Krzysztofowicz <ankry@green.mf.pg.gda.pl>, Robert Luberda <robert@debian.org> i Michał Kułach <michal.kulach@gmail.com>
Niniejsze tłumaczenie jest wolną dokumentacją. Bliższe informacje o warunkach licencji można uzyskać zapoznając się z GNU General Public License w wersji 3 lub nowszej. Nie przyjmuje się ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI.
Błędy w tłumaczeniu strony podręcznika prosimy zgłaszać na adres listy dyskusyjnej manpages-pl-list@lists.sourceforge.net.
15 września 2017 r. |